Pokud je zub poškozen kazem a je nutné kaz odstranit, je třeba vzniklý defekt zaplnit výplní. V zásadě můžeme rozlišit čtyři druhy výplní:
1) dočasná výplň, která slouží pouze po určitý čas (dny, týdny), než je vyměněna za jednu z výplní definitivních, nebo dlouhodobě provizorních.
2) amalgámová výplň – Byť se může zdát, že amalgámu již „odzvonilo“, v určitých případech má pořád své opodstatnění. Jeho výhodou je rychlá aplikace a výdrž, nevýhodou pak estetika a fakt, že na zub působí jako klín a při jeho aplikaci je třeba odstranit více zubních tkání, než například u fotokompozitních výplní.
3) skloionomerní výplň (GIC – z anglického glass ionomer cement) – Jedná o zpravidla bílý výplňový materiál, který je vhodný například an okluzní plošky dětských zubů, pokud spolupráce nedovolí zhotovit fotokompozitní výplň. Vesměs není vhodný k sanaci mezizubních kazů, ani kazů na předních zubech. Často se skloionomerní cementy používají k pečetění fisur.
4) fotokompozitní výplň – V současnosti nejpoužívanější výplňový materiál. Jedná se o pryskyřice, které po osvícení modrým světlem ztuhnou. K jejich zhotovení stačí oproti amalgámu odstranit méně zdravé zubní tkáně (drží tzv. mikroretencí, tedy jsou přímo navázány na kolagenní vlákna v zubu), výhodou je výborná estetika (možnost vybrat si z více odstínů) a také fakt, že zub s fotokompozitní výplní má oproti amalgámové výpni vesměs menší tendenci praskat (což se ale může stát i tak). Nevýhodou je pak delší čas a zajištění suchého pracovní pole potřebného ke zhotovení. Na našem pracovišti ve naprostá většina výplní zhotovena právě z fotokompozitů.
V některých případech je zub poškozen nakolik, že ho nelze opravit pouze výplní, ale je nutné ošetřit i kořenové kanálky (zejména u zánětů zubů). Ošetření kořenových kanálků zpravidla vyžaduje několik návštěv, kdy jsou kanálky vyčištěny, zaplněny a případně přichází na řadu i dostavba s čepem, nebo protetické ošetření.