Služby naší kliniky

Naše pracoviště poskytuje široké spektrum výkonů obecné stomatologie, příčemž naší specializací je ošetření dětských pacientů, provádíme však ošetření i dospělých.

Vstupní vyšetření

Vstupní návštěva se skládá z několika částí – vyplnění anamnestického dotazníku, prohlídky lékaře a rentgenologického vyšetření. U rentgenologického vyšetření rozlišujeme „velký“ panoromatický rentgen, který se obvykle zhotovuje jednou za několik let (u dětí vesměs při začátku a konci výměny dětského chrupu za stálý), a „malé“ skusové snímky, které slouží k detekci mezizubních kazů a které se opakují při preventivních prohlídkách, pokud to stav chrupu vyžaduje. Po zhodnocení těchto vstupů vám lékař navrhne, jaké jsou možnosti ošetření na našem pracovišti.

Dentální hygiena

Návštěva dentální hygieny patří ke standardům zubní péče 21. století. Dentální hygiena není jen o odstranění zubního kamene a depuraci, ale zejména o motivaci pacienta čistit zuby a o správném naměření mezizubních kartáčků. Návštěvu dentální hygienistky doporučujeme alespoň jednou ročně, aby se zajistilo, že si pacient zuby doma správně čistí. Na našem pracovišti totiž razíme heslo, že čistý zub se nekazí!

Pečetění fisur

Pečetění fisur je preventivní výkon prováděný zejména na zubech s nepříznivou anatomií. Fisury („údolíčka“) mezi hrbolky jsou někdy obtížně zubním kartáčkem čistitelné, na dně pak zůstávají zbytky potravy, plak, bakterie, což může vést ke vzniku zubního kazu. Ten ale často není vidět, podminuje kousací plošku a při skousnutí něčeho tvrdého se může část oslabeného zubu probořit. Z toho důvodu se provádí pečetění (správně rozšířené pečetění fisur), kdy se fisury speciálním vrtáčkem otevřou, vyčistí a pak se vyplní speciálním výplňovým materiálem (nejčastěji skloionomerní cement). Tím se změlčí, aby byly dobře čistitelné. Pečetění se provádí nejčastěji na stoličkách.

Protetika

Na našem pracovišti je možná i rekonstrukce chybějících zubních tkání nebo zubů protetickými výrobky. Ty se dělí na snímatelné (protézy) a fixní náhrady (korunky, můstky, overlaye atd.), přičemž zhotovení výrobku trvá díky externí zubní laboratoři jen několik málo dní.

Výplně

Pokud je zub poškozen kazem a je nutné kaz odstranit, je třeba vzniklý defekt zaplnit výplní. V zásadě můžeme rozlišit čtyři druhy výplní:

1) dočasná výplň, která slouží pouze po určitý čas (dny, týdny), než je vyměněna za jednu z výplní definitivních nebo dlouhodobě provizorních.

2) amalgámová výplň – Byť se může zdát, že amalgámu již „odzvonilo“, v určitých případech má pořád své opodstatnění. Jeho výhodou je rychlá aplikace a výdrž, nevýhodou pak estetika a fakt, že na zub působí jako klín a při jeho aplikaci je třeba odstranit více zubních tkání, než například u fotokompozitních výplní.

3) skloionomerní výplň (GIC – z anglického glass ionomer cement) – Jedná se o zpravidla bílý výplňový materiál, který je vhodný například na okluzní plošky dětských zubů, pokud spolupráce nedovolí zhotovit fotokompozitní výplň. Vesměs není vhodný k sanaci mezizubních kazů ani kazů na předních zubech. Často se skloionomerní cementy používají k pečetění fisur.

4) fotokompozitní výplň – V současnosti nejpoužívanější výplňový materiál. Jedná se o pryskyřice, které po osvícení modrým světlem ztuhnou. K jejich zhotovení stačí oproti amalgámu odstranit méně zdravé zubní tkáně (drží tzv. mikroretencí, tedy jsou přímo navázány na kolagenní vlákna v zubu), výhodou je výborná estetika (možnost vybrat si z více odstínů) a také fakt, že zub s fotokompozitní výplní má oproti amalgámové výplni vesměs menší tendenci praskat (což se ale může stát i tak). Nevýhodou je pak delší čas a zajištění suchého pracovního pole potřebného ke zhotovení. Na našem pracovišti je naprostá většina výplní zhotovena právě z fotokompozitů.

 

V některých případech je zub poškozen natolik, že jej nelze opravit pouze výplní, ale je nutné ošetřit i kořenové kanálky (zejména u zánětů zubů). Ošetření kořenových kanálků zpravidla vyžaduje několik návštěv, kdy jsou kanálky vyčištěny, zaplněny a případně přichází na řadu i dostavba s čepem nebo protetické ošetření.

Ošetření dětí

Na našem pracovišti se specializujeme na dětské pacienty, zejména ty neošetřitelné. Ošetření provádíme v celkové anestezii, v sedaci nebo i na křesle. Více informací stran ošetření dětí naleznete zde: odkaz na ošetření dětí

Napište nám

Ordinační hodiny

Ordinační hodiny Zubní lékař
Pondělí 8:00 - 12:00 13:00 - 18:00
Úterý 8:00 - 12:00 13:00 - 18:00
Středa 8:00 - 13:00 14:00 - 18:00
Čtvrtek 8:00 - 13:00 14:00 - 20:00
Pátek 8:00 - 12:00 13:00 - 16:00
Ordinační hodiny Dentální hygiena
Pondělí 8:00 - 12:00 13:00 - 20:00
Úterý 8:00 - 12:00 13:00 - 20:00
Středa 8:00 - 13:00 14:00 - 20:00
Čtvrtek 8:00 - 13:00 14:00 - 16:00
Pátek 8:00 - 12:00 13:00 - 16:00
ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

Spolupracujeme

logo logo logo logo logo logo logo